פיתוח עמוד הבית - בדרך הנכונה

שמואל ליברמן 21.01.2020אל פיתוח אתרים אפשר להתייחס כאל אומנות. ואם לא אומנות, אז לפחות אפשר לומר שבניית אתרים, ואתרי תדמית במיוחד, זה משהו שצריך לקחת ברצינות ולעשות במקצועיות רבה. במאמר הזה אסביר על החלקים הראשונים בעמוד הבית, ואסביר גם למה הצורה בה אני מתאר את בניית האתר ועמוד הבית הנה קריטית לעסק שלכם.


לפני שנעמיק בעמוד הבית, קודם חשוב שניישר קו על האתרים עליהם אני מדבר. הרי לא כל אתר צריך להיות זהה לאתר אחר, נכון? ברור שלא.


אני מדבר על מה שהיום בישראל קוראים לו 'אתר תדמית'. אני אישית פחות אוהב את השם הזה, כי זה נתפס כאילו ייעוד האתר הוא להסביר משהו על העסק. אני מעדיף לקרוא לזה אתר העסק, או אתר עסקי.


לכל דבר שאנחנו עושים בחיים ישנה מטרה,
וגם לבניית האתר שלכם צריכה להיות מטרה מאוד ברורה. אתר של העסק צריך ליצור שינוי, בשפה המקצועית קוראים לזה המרה.


מהו השינוי הזה? שינוי תודעתי של המבקר באתר שלכם, ממצב בו הוא לא מכיר אותך, למצב בו הוא היה רוצה לקבל ממך משהו, או יותר מדויק, הוא היה רוצה להעזר בשירותים שלכם או במוצרים שלכם.


עמוד הבית זה מה שיוצר את הרושם הראשוני והמיידי וזה מה שגורם ללקוח להחליט האם הוא נשאר באתר שלכם או חוזר לחפש פתרון אחר במנועי החיפוש, וגוגל בעיקר.


זה נכון שיכול להיות שהלקוח הגיע לאתר שלכם מחיפוש ישיר של השם שלכם, או השיטה שלכם, או שם העסק, אבל עדיין זה לא אומר שהאתר שלכם, ועמוד הבית במיוחד, לא צריכים להיות מושכים.


להיפך, עמוד הבית חייב להיות אטרקטיבי.לכן המסר שלכם, חייב להיות ברור.
גם הקהל, כלומר למי אתם פונים, וגם הבעיה, כלומר מה אתם פותרים.
שניהם חייבים להיות מדויקים.
באופן כללי, אנחנו נעדיף שהאתר ידבר אל לקוח אחד, או בעיה אחת.


זו נקודה שצריך להעמיק בה:


העסק שלכם פותר בעיה.


לקהל שלכם יש כאב, או בעיה, והעסק שלכם יכול לפתור את הבעיה הזו.


עמוד הבית מסביר זאת בצורה מדוייקת:

איזו בעיה זה פותר?

למי זה פותר את הבעיה?

איך זה פותר את הבעיה?עמוד הבית צריך להיות יפה וקל לניווט. העמוד הזה צריך לבנות אמון ולשקף אתכם ואת האישיות שלכם והוא צריך להיות משכנע ולגרום לאנשים לנקוט בפעולה.המטרה שלנו היא לבנות את האתר המושלם לעסק שלכם וללקוח שלכם.

וכמו שאין שני עסקים שהם אותו דבר, כך גם אין שני אתרים שהם אותו דבר.
הרי ברור שמה שחשוב לעורך דין יהיה פחות חשוב למאמנת כושר אישי.


ולכן, חשוב שקודם כל, יהיה ברור לך מי, מה, איך.


רק אחרי שהבנו למי אנחנו פותרים את הבעיה, ואיך, אנחנו יכולים לעבור לנושא הקריטי הבא בעמוד הבית, והוא העיצוב.


הרושם הראשוני הנו קריטי.


חשוב שהאתר יעשה את הרושם הרצוי מהר. ממש מהר.

לפי מחקרים שנעשו, לקוח צריך פחות משתי שניות על מנת לגבש דעה על האתר שלכם. שתי שניות...

ולפי מחקרים של גוגל, לקוח צריך 50 מילישניות כדי לפתח רגש חיובי או שלילי על האתר שלכם. רק לשם השוואה, מצמוץ אורך בערך 400 מילישניות.


במהלך שתי השניות האלה, הלקוחות שלכם יחליטו על מה האתר, האם הוא נראה אמין וניתן לבטוח בתוכן ובעסק, האם זה רלוונטי עבורם , ומכאן – האם הם עומדים להישאר או לעזוב...


למה העיצוב כ"כ חשוב?

לפי מחקר שנעשה 94% מההחלטות שהלקוח מקבל קשורות בעיצוב, בעוד שרק 6% באמת קשורות לתוכן עצמו. רק אחרי שהלקוח החליט, על בסיס הרושם הראשוני, להישאר באתר, עכשיו הלקוח שלכם יתחיל באמת ללמוד מה יש לך להציע.


אז מה גורם ללקוח להחליט להישאר באתר בשתי השניות הראשונות?

תמונה אחת טובה. אחת. טובה! זה יכול להיות תמונה שלכם, או תמונה של משהו שאת או אתה עושים בעסק. על מנת ליצור רושם ראשוני טוב, צריך תמונה חזקה ויזואלית, שבז'רגון המקצועי קוראים לזה תמונת הגיבור.

אם העסק שלכם זה אימון, הוראה, ייעוץ, עריכה, הרצאות, ועוד דוגמאות רבות אז את או אתה הם הפנים של החברה או העסק, אז הדבר הכי נכון זה להראות אתכם.


הלקוחות באים לקבל מכם את הפתרון, אז זו הזדמנות טובה ליישר קו בין הציפיות לבין התוצאות. הלקוח שלכם מבין שאתם אלו שתפתרו את הבעיה, ולכן הלקוח שלכם בא אליכם. לקבל מכם את מה שיש לכם להציע לו.


בואו כמה דוגמאות
בדוגמאות שהבאתי כאן, בעלי העסקים האלו יודעים שהלקוח בא לראות אותם או לפגוש אותם, אז גם אצלכם, אם הלקוח בא לפגוש אתכם, למה שתציגו לו משהו אחר?


אבל, ישנה גם אפשרות נוספת, בה אנחנו לא נשים אתכם במרכז, אלא את החוויה של הלקוחות שלכם במרכז.

ואני מתכוון לתת לקוראים שלכם, למבקרים באתר שלכם, הלקוחות הפוטנציאלים שלכם, את החוויה שהם יחוו במפגש אתכם או עם העסק שלכם.


תחשבו פחות על מה אתם עושים או יכולים לעשות, ותחשבו יותר על מה אתם רוצים לגרום להם להרגיש.


כדי להבין על מה אני מדבר, בואו נראה כמה דוגמאות מחברות שנותנות שירות, כמוhttps://www.renttherunway.com


כאשר הלקוח מבקר באתרים האלו, הוא מייד מקבל את הרושם מה תהיה התוצאה של השימוש בשירות שלהם:

- מקום נוח ומעניין לשהות בו.

- ארוחה טובה עד הבית.

- מציאת עזרה בקלות.

- שמלה מהממת לערב שלא יישכח.


דרך אגב, בדרך כלל אני אמליץ לכם לא לשים סרטון בעמוד הבית. זה יוצר בלאגן בעין, ולפי מחקרים רבים על עיצוב, העין מחפשת משהו רגוע על מנת שתיווצר אווירה של אמון.


אבל פה, גם Homechef ועם Rent the runway עשו עבודה מעולה עם הסרטון שלהם. הסרטונים לא תזזיתיים מדי, ואפילו שזה סרטון, האווירה הרגועה והבטוחה עדיין עוברת כמו שצריך.


אז לדוגמה, אם אתם מאמני כושר, התמונה שתבחרו יכולה להיות גבר או אישה עם גוף בריא וחטוב כלומר התוצאה הרצויה, או שינוי של לפני ואחרי.

או אם אתם מומחים בארגון הבית, התמונה בעמוד הבית יכולה להיות תמונה של ארון בגדים מסודר להפליא.


אז איך תבחרו איזו תמונה לשים? האם תמונה שלכם או תמונה של התוצאה?


אתם מכירים את העסק שלכם ואת הקהל שלכם, ולכן אתם אלו שיודעים מה מתאים לקהל שלכם וללקוח שלכם.


ואם קשה לכם להחליט, אתם תמיד מוזמנים ליצור איתי קשר ולהתייעץ.


אני גם מזמין אתכם לקרוא על המדריך לכתיבת אתר, בו אני מסביר על הנושא הזה, ועוד נושאים רבים.


עכשיו כשהבנו מה זה הרושם הראשוני, ואיך יוצרים אותו, במאמר הבא אסביר על הלוגו, על משפט המותג (tagline), וההוכחה החברתית ואיך משלבים אותם בעמוד הבית שלכם.